Hrá opozícia s Ficom alebo je len neschopná?

Autor: Peter S Kováč | 5.2.2013 o 9:40 | Karma článku: 17,38 | Prečítané:  3883x

Opozičné vyčínanie slovenskej pravice nemôže mať iný výsledok než zväčšenie masy nevoličov, alebo voličov Fica. Platí to pre štandardné (rozumej rigidné, skorumpované a skrz naskrz prehnité) strany ako je KDH, MOST a SDKÚ, ako aj pre novotvary predstavované Hlinom, Matovičom a Lipšicom. Snáď aspoň trochu ďalej od špičky vlastného nosa si vidí Procházka, ale ktovie, ako to aj s ním dopadne.

Smutná otázka k obrázku: Kto z nich nahradí Fica?Smutná otázka k obrázku: Kto z nich nahradí Fica?

Aby bolo jasné

Každá úvaha o súčasnej politike na Slovensku by sa mala začínať konštatovaním, že Fico je „pán" a pred domácou konkurenciou vedie o niekoľko konských dĺžok. Mnohým sa to síce číta ťažko, ale priznanie si problému je základom jeho riešenia. Opozícia je proti Ficovi bezmocná, no nie preto, že by snáď bol predseda Smeru žiarivou hviezdou stredoeurópskej či dokonca európskej politiky. To len u nás naňho nikto nedorástol.

Politický osud Ivety Radičovej je dôkazom toho, aká smiešna a pomýlená je naša „pravica" (prosím nemýľte si ju s ideologickou alebo politologickou pravicou, mám skôr na mysli tých, čo nie sú Smer). Radičová bola jedinou osobou, ktorá dokázala viesť vyrovnaný súboj s „arcinepriateľom" SDKÚ, SaS, KDH a spol. Napriektomu, že prvú bitku prehrala, v ďalšej už zvíťazila. Každému súdnemu človeku bolo jasné, že bez Radičovej Fico všetkých prevalcuje. No nezabránilo im to potopiť ju. Radičová mnohým prekážala, ale oni sa rozhodli (namiesto toho, aby s ňou vydržali ešte dva roky) dať moc okamžite do rúk Ficovi na takých osem rokov. Skutočne good job, páni Dzurinda a Sulík!

Rozpačitosť dnešnej opozície musí prameniť aj z toho, že si za volebný debakel môžu najmä sami. No neochota pristúpiť k radikálnym a rýchlym zmenám sa nedá vysvetliť inak než malosťou ľudí, ktorí sa - ako hovorí klasik - pretrtošili ku kormidlám týchto strán.

Alternatíva, ktorá človeka rozosmutní

Dnes sa snaží nastavovať zrkadlo Ficovej politike kdekto. Kritici sa delia na konštruktívnych bez podpory a nekonštruktívnych s podporou nejakej členskej základne.

Frešo síce čistí chliev zvaný SDKÚ, ale vrcholom jeho novej politiky bola tlačovka v rómskej osade.

Lipšic buchol dverami na KDH a založil Novú väčšinu, avšak jeho spôsoby sú len light verziou gorilej pravice.

Hrušovský s Figeľom (áno, v tomto poradí) neotrasiteľne vedú KDH, ale cenou za ich stabilnú moc je imunita voči konštruktívnym nápadom.

Procházka vie jasne pomenovať problém a navrhnúť riešenie, ale je (nielen cudzou vinou) sám ako kôl v plote.

Hlina sa dostane do médií každý týždeň, ale jeho úsilie nemá politicky, marketingovo a či štátotvorne hlavu ani pätu.

Matovič a Bugár si držia percentá, ale sú jednou nohou v koalícii so Smerom.

„Protismerácke" médiá a analytici .týždeň čo .týždeň hľadajú a nachádzajú nových a nových mesiášov (Matovič, Lipšic, Procházka, Kiska, Bezák), no ich analýzy a aj výsledky prieskumov sú viac oplodnené zbožnými prianiami než realitou.

Keď už som spochybnil oponentov Smeru, neodpustím si aj pár poznámok k obsahu ich kritiky. Nájsť si kauzu alebo iný prúser vlády je tak ľahké, že to už bežne zvláda kdejaký bloger. Od opozície by človek čakal viac. Ak však prídu náhodou aj s riešením, potom je také, že ho mohli presadiť, keď boli vo vláde. Alebo je to riešenie úplne zlé, a preto najčastejšie neprichádzajú s ničím.

Vicepremiér Vážny si napríklad vypočul kritiku za to, že jeho post je predurčený na štátom posvätenú korupciu. Ale keď prvých pár mesiacov nič nerobí, kritizujú ho opäť - tentokrát za nečinnosť. Ktokoľvek s konzistentným názorom by ho mal za nečinnosť skôr chváliť.

Prezident sa dostal do problémov s vysvetľovaním poľovačky. Namiesto hľadania pravdivej odpovede na otázky, či tam bol, a ak áno, čo tam robil, sa všetci nezodpovedne pohrávajú s podozrením, že toho chudáka zastrelil. Jediné, čo v tejto kauze majú, sú len nezrovnalosti v dôkazoch, že tam nebol a nič, čo by nasvedčovalo, že tam bol. Žiadne anonymné svedectvo, žiadny nepriamy dôkaz, žiadna podsunutá informácia tajnej služby. Nespáchal prezident dosť preukázateľných lapsusov, na ktoré treba poukazovať?

Voľba predsedu NKÚ. Fico sa hnusne zahráva s opozíciou. Oni namiesto toho, aby sa poriadne nasrdili, do nohy prišli a Ficovi hru prekazili, alebo aby ju naopak bojkotovali, sa jej zúčastňujú s hlúpou nádejou, že sa snáď raz Fico vyhrá do sýtosti a ich nominanta odhlasuje.

Opozícia chcela dať signál, že existuje a pokúsila sa odvolať ministra. Napadlo im to v čase, keď verejnosť nadávala na Čaploviča a Zvolenskú. Opozícia sa však rozhodne, že skúsi odvolať Boreca, ktorý síce veľa neurobil, ale ani nepokazil, nie je ani členom Smeru a nerobil pre finančnú skupinu.

Fica kritizovali od volieb za reštriktívne opatrenia (škrtanie) - že nešetrí dosť v štáte, ale zaťažuje len podnikateľov a fabriky. Keď ohlási pro-rastové opatrenia, tak je opäť zle.

A tak by sa dalo pokračovať. Lenže mňa to už nebaví. Ešte pár mesiacov a začnem veriť Ficovi aj s jeho klišé o tom, že stratégia opozície (vrátane médií) je „čím horšie, tým lepšie". Stačí pozorne čítať a počúvať a uvidíte, akú námahu im robí skrývať radosť nad zhoršujúcimi sa odhadmi vývoja ekonomiky. Ľudia prídu o prácu a o príjmy, ale čo tam po tom, keď si môžeme kopnúť do vlády...

Ako z toho von?

Aj opozícia dokazuje, že pomenovať problém je jednoduchšie než navrhnúť konštruktívne riešenie. Preto ani ja žiadne neponúknem. Aspoň dnes nie. Skúsim sa opýtať vás.

Viete o niečom, čo by nasvedčovalo, že niekde sa už pracuje na konštruktívnych riešeniach?
Existuje nejaký náznak toho, že tu vzniká „niečo", čo sa bude dať voliť s nádejou na úspech a bude „to" mať jasný, realizovateľný a konštruktívny recept na lepšie Slovensko, ktorý nebude zapáchať gorilami, ale ani kryptoboľševikmi a kryptoľudákmi a nebude to implantovanie desiatky rokov starej a nikde nefungujúcej ideológie?

Ak je vaša odpoveď kladná, dajte mi o tom vedieť, pretože moja trpezlivosť s gaunermi, ktorí vládnu - ale aj s rojkami a tupcami, ktorí by ich chceli nahradiť - je už na konci. A emigrovať nechcem, lebo túto krajinu mám celkom rád.

P. S.: Ak má niekto pocit, že toto je obhajoba Fica, tak odporúčam čítať ešte raz. Ak to nepomôže, odporúčam zavrieť okno prehliadača. Hlavne ma, prosím, ušetrite nactiutŕhania, že patrím k nejakej smeráckej úderke. Môj nepekný pocit z politiky je už dosť silný, nezhoršujte ho tým, že ma označíte za niektorého z „kolesíkov".

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Impérium kontroverzného milionára z východu sa rozpadá

Duč príde o vinárstvo aj polikliniku.

Schválenie rozpočtu môže byť ohrozené, varuje Danko

SNS by uvítala prijatie digitálnej dane.

KOMENTÁR EDUARDA ŽITŇANSKÉHO

Takto to dopadne, keď skladáte rozpočet pred voľbami

Tento rozpočet vyzerá zlomyseľne a nezodpovedne.


Už ste čítali?